Polskie Radio Dzieciom

AI pomocą czy przeszkodą w edukacji? Sztuczna inteligencja jako sprzymierzeniec ucznia

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2024 23:55
- Młodzież jest bardzo mocno zainteresowana AI, dość aktywnie ją wykorzystuje, To, co najbardziej mnie cieszy, to fakt, że nie do końca chce, by sztuczna inteligencja zastępowała ich w edukacji, bardziej wykorzystują ja by zaczerpnąć inspiracji (…). Są świadomi tego, że jeśli nie będą się uczyć, a wszystko będzie za nich robić AI, to największą krzywdę zrobią sobie sami - mówiła Wioletta Klimczak (Fundacja ITgirls), która wraz z Dominiką Bucholc (Campus AI) oraz Barbarą Halską (Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi) była gościem "Strefy rodzica".
AI zyskuje coraz szersze zastosowanie w życiu młodzieży
AI zyskuje coraz szersze zastosowanie w życiu młodzieżyFoto: shutterstock.com / Nichcha

Fundacja IT Girls oraz Nationale-Nederlanden, przy wsparciu Campus AI, wspólnie działając na rzecz edukacji technologicznej i odpowiedzialnego podejścia do innowacji, zaprezentowały raport „Pokolenie AI. Jak młodzież korzysta ze sztucznej inteligencji?”.

Opracowanie dostarcza kompleksowego obrazu, jak młodzi Polacy postrzegają i wykorzystują sztuczną inteligencję, jakie są ich potrzeby, a także, jakie wyzwania i zagrożenia dostrzegają w tej technologii.

Dominika Bucholc zwracała uwagę na coraz powszechniejsze wykorzystywanie AI. - Technologio AI urosła tak szybko, ponieważ wchodzi do każdego obszaru, wcześniej technologie takie jak np. SAP dotyczyły konkretnych stanowisk czy grup zawodowych w firmie. AI działa zarówno dla młodych w szkołach, jak i dla dorosłych, w każdym zawodzie możemy znaleźć jakieś elementy inspiracji AI. Jeżeli np. ktoś jest rękodzielnikiem, to z pomocą AI może wygenerować pomysły na nowe produkty. To nie jest tak, że musi to być tylko "twardy biznes" - zaznaczyła.

Barbara Halska mówiła o rosnącym wykorzystywaniu narzędzi sztucznej inteligenci przez uczniów. - AI spowoduje coś, o czym trąbimy od lat, że musimy zmienić podejście do edukacji. Zadawanie prac uczniom czy próba realizacji materiału w takiej formie jak teraz musi być troszeczkę przemodelowana. Najważniej jest by zachęcić młodzież do uczenia się, a nie szukania narzędzi, którymi będzie oszukiwać nauczycieli, rynek pracy bardzo szybko to zweryfikuje - komentowała.

Posłuchaj
114:53 Radio_Dzieciom 2024_12_03-21-00-51.mp3 Rola AI w edukacji (Strefa rodzica)

Raport dostarcza dowodów na to, że młodzież w Polsce wykazuje wysoki poziom znajomości sztucznej inteligencji. Wyniki badania pokazują, że 100% respondentów zna termin "AI", natomiast aż 72% młodych Polaków deklaruje, że dobrze rozumie, czym jest ta technologia. Co więcej, dwie trzecie badanych (63%) aktywnie korzysta z narzędzi opartych na AI, co czyni ją integralną częścią ich codzienności.

Popularność takich narzędzi jak ChatGPT, Gemini czy Midjourney potwierdza, że AI zyskuje coraz szersze zastosowanie w życiu młodzieży.

Jednym z najważniejszych obszarów, w których sztuczna inteligencja znalazła zastosowanie, jest edukacja. Aż 67% młodych ludzi wykorzystuje AI jako wsparcie w nauce, w tym do rozwiązywania trudnych zagadnień, organizowania pracy czy generowania pomysłów na projekty.

Ponad połowa respondentów (56%) używa narzędzi AI do pomocy w nauce, a 50% wskazuje na jej rolę w nauce języków obcych.

Czytaj więcej:

*** 

Audycja: Strefa rodzica
Audycję przygotował i prowadził: Marcin Perfuńskivf
Goście: - Wioletta Klimczak - prezeska Fundacji ITgirls, która opublikowała raport "Pokolenie AI. Jak młodzież korzysta ze sztucznej inteligencji?
- Dominika Bucholc - dyrektorka Campus AI, czyli platformy edukacyjnej, pomagającej w rozwinięciu kompetencji cyfrowych przy wykorzystaniu sztucznej inteligencji
- Barbara Halska - wicedyrektorka Technikum Automatyki i Robotyki w Łodzi, Nauczycielka Roku 2014
Data emisji: 05.12.2024
Godzina emisji: 21:00

Więcej na platformie podcasty.polskierdio.pl. w zakładce "Strefa rodzica - Rozmowy z ekspertami".

Polskie Radio Dzieciom to całodobowe radio dla dzieci i rodziców. Każdego tygodnia stacja emituje audycje edukacyjne, podróżnicze, kulturalne i rozrywkowe oraz bajki, słuchowiska i podcasty. W audycjach usłyszeć można znane i lubiane piosenki dla dzieci.

Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki.
Stacja nie emituje żadnych reklam! 

Więcej aktywności stacji można znaleźć na profilu Polskiego Radia Dzieciom w mediach społecznościowych.  

Polskie Radio Dzieciom - nadajemy na dziecięcej fali!


Zobacz także
Czytaj także

Edukacja Demokratyczna. "Wolnośc do decydowania i tworzenia wspólnoty"

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2024 23:55
- W edukacji demokratycznej każda młoda osoba i każdy dorosły jest zaangażowany w podejmowanie decyzji dotyczących tej społeczności. Może sam decydować, co robi, zarówno edukacyjnie, jak i społecznie, dopóki to nie wchodzi w granice innych osób. Wolność do decydowania, tworzenie wspólnoty i społeczności to filary edukacji demokratycznej, szkół demokratycznych na całym świecie - mówiła Olga Kulesza, która wraz z Marianną Kłosińską gościły w Polskim Radiu Dzieciom.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dziecko i domowe obowiązki. "Brakuje nam rodzicielskiej determinacji"

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2024 23:55
- Słowo "obowiązek" kojarzy nam się czymś bardzo trudnym, ciężki, czymś, co nam zostało nam narzucone, to nie jest coś, co by dawało "flow" i uskrzydlało nas. Włącza się sposób myślenia "zróbmy to, co musimy, a potem będzie przyjemnie". Staram się z moim dzieckiem nie rozmawiać w taki sposób o obowiązkach, ale raczej o tym, czego my wszyscy potrzebujemy, żebyśmy mogli się w domu poczuć dobrze - mówiła w Polskim Radiu Dzieciom Joanna Goc-Matyskiel, trenerka pozytywnej dyscypliny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodzieżowe słowo roku. Jak mówią młodzi ludzie i czy jesteśmy w stanie ich zrozumieć?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2024 18:34
Azbest, bambik, cringe, glamur, yapping - to tylko kilka z dwudziestu słów, które walczą w tym roku w plebiscycie Młodzieżowe Słowo Roku organizowanym przez PWN. Co oznaczają słowa z finałowej dwudziestki? Jak głosować i dlaczego warto mówili o tym w "Strefie Rodzica": przewodnicząca jury plebiscytu Młodzieżowe Słowo Roku prof. Anna Wileczek oraz pedagog Filip Jach.
rozwiń zwiń